2010. december 6., hétfő

V, mint Vérbosszú



V for Vendetta


Anglia diktatúrától szenved a nem is olyan távoli jövőben. A tévéből dől a propaganda, a titkosrendőrség pribékjei mindenkit rettegésben tartanak. Evey-t, a fiatal lányt egyik este elkapják az utcán, a halál torkából egy titokzatos alak, V szabadítja ki. A férfi a négyszáz éve kivégzett lázadó, Guy Fawkes álarcát viseli. Fawkes társaival együtt levegőbe akarta röpíteni a parlamentet, hogy az országot megszabadítsa a zsarnokságtól. De a merénylet meghiúsult, az összeesküvők bitón végezték. Evey apránként megismeri V múltját, mely a férfi bosszúvágyát táplálja. És miközben maga is megjárja a diktatúra börtöneit, rájön, hogy V ugyanarra készül, amire annak idején Fawkes.

A V mint vérbosszú egyszerre kalandfilm, politikai thriller és antiutópia, amely a zsarnokságról, az elnyomásról, a média agymosásáról szól és azt vizsgálja, mi történik, ha egy diktatúrában az egyén a saját kezébe veszi a törvényt. "Ne kérdezz, ne kritizálj, ne is gondolkodj: a Párt mindent jobban tud" - üvölti a gonosz kancellár. Azt mondja, hogy megvédi az embereket a terroristától, ugyanakkor erre hivatkozva állandó rettegésben tartja őket, miközben lábbal tiporja a szabadságjogaikat.


Magával ragadó film a remény, az egyén és társadalom kapcsolatáról. A fogadalmak, ígéretek betartásáról bármely elnyomás ellen.
"Az emberek nem emlékeznek az emberre aki megpróbálta végig vinni az eszményt, de elbukott. Viszont emlékeznek az eszményre. De az eszmény nem vérzik, nem érez, nem szenved, nem szeret. Mindenki az eszményre emlékszik, csak én hiányolom a férfit aki életre keltette az eszményt míg élek A férfit aki eszembe juttatta november 5. napját..."
"Az embert meg lehet ölni, de az eszményen nem fog a golyó..."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése